Blog

Anglojęzyczne strony w wynikach Google na polskie frazy

Kilka dni temu zauważyłem, że Google wyświetla anglojęzyczne strony na polskie zapytania. Być może zjawisko zachodzi od dawna, ale dopiero teraz zwróciło to moją uwagę. Nie chodzi frazy brandowe, o nazwy własne czy techniczne, ale o typowo polskie zapytania. Co ciekawe strony zagraniczne wyświetlają się w wynikach wyszukiwania z zachowaniem pewnego schematu.

Nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji na ten temat - być może jeszcze nikt na to nie zwrócił uwagi. Pewnie sam bym jej nie zwrócił, gdyby nie bardziej intensywne poszukiwania informacji na pewien temat, które ostatnio robiłem. Udało mi się zauważyć w serpach pewien schemat, a mianowicie:

  1. zjawisko dotyczy tylko niektórych fraz z długiego ogona; zauważyłem, że często chodzi o frazy typu porady, pytania, zestawienia
  2. przy wynikach jest link do wersji strony przetłumaczonej na język polski (Google Translate)
  3. wyniki wyświetlają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google tylko na 9. i 10. miejscu (w przypadku dwóch anglojęzycznych wyników) lub na 10. miejscu (w przypadku jednej anglojęzycznej strony)
  4. na drugiej i na kolejnych stronach wyników wyszukiwania nie występują anglojęzyczne wyniki

Zjawisko nie wystepuję często i nie jest łatwo znaleźć przykłady, ale udało mi się znaleźć ich kilka - poniżej na dowód screeny.

Wyniki wyszukiwania Google Wyniki wyszukiwania Google Wyniki wyszukiwania Google Wyniki wyszukiwania Google Wyniki wyszukiwania Google Wyniki wyszukiwania Google

 

Zawsze temu towarzyszy ten sam schemat, więc coś musi być na rzeczy. Co z tego wynika? Ano to, że jeśli wyszukiwana jest fraza w języku polskim, Google potrafi przeszukiwać strony w innych językach i przedstawia je w wynikach. Nie przeszukuje tylko stron w języku polskim. W tym przypadku mamy do czynienia ze stronami w języku angielskim. Pytanie jakie rodzi mi się od razu - czy miało to miejsce przed wprowadzeniem Pingwina 2.0?

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 18-06-2013

Powrót do strony głównej bloga »