Blog

Jak założyć bloga?

Blogowanie jest coraz bardziej popularne. Kilka lat temu blog kojarzył się głównie z głupawymi dziennikami nastolatek i nikt blogów nie traktował poważnie. Dzisiaj śmiało można zaryzykować, że blogi to ważne źródło opinii i komentarzy. Liczba blogów w Polsce zwiększa się każdego dnia, ale ile jest blogów na świecie czy w Polsce jest bardzo trudno oszacować. Blogują politycy, dziennikarze, przedsiębiorcy, hobbyści. Ostatnio popularne są blogi o modzie. Na swoich stronach blogerki publikują aktualne trendy i swoje inspiracje w modzie. Dzięki blogowi np. o modzie amator dzięki swojej pasji może zyskać popularność, nowe kontakty i stać się poważany w środowisku. Co więcej nie jest to trudne i każdy może założyć swojego bloga za darmo. Wystarczy tylko inspiracja, pomysł i wytrwałość w jego prowadzeniu.

Gdzie za darmo można założyć bloga?

W Internecie jest sporo miejsc, gdzie można za darmo założyć własnego bloga. Wiadomo, jeśli zakładamy blog za darmo na jakiejś platformie musimy liczyć się z tym, że mogą się tam wyświetlać różne reklamy, na co nie mamy wpływu. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z blogiem pytają czy zakładanie bloga jest płatne i od tego uzależniają założenie swojego bloga. Wybrałem więc kilka miejsc, gdzie można darmowo i bezpiecznie założyć blog. Każde z poniższych darmowych platform umożliwia proste założenie własnego bloga - idealne rozwiązanie dla osób, które chcą go szybko założyć. W każdym przypadku po założeniu dodstajemy adres bloga na subdomenie, np. nazwablogaxyz.wordpress.com i niemal od razu publikować swoje treści.

Wybrane portale, gdzie można założyć bloga za darmo:

 • WordPress.com pl.wordpress.com - blog będzie oparty na silniku systemu WordPress
 • Blogspot www.blogger.com - właścicielem serwisu jest Google; blog oparty będzie na własnym systemie blogowym; aby założyć bloga na Blogspot niezbędne jest konto Google do założenia bloga
 • Blog.pl www.blog.pl - właścicielem serwisu jest Onet; blog oparty na WordPress
 • Bloog.pl bloog.pl - właścicielem serwisu jest WP.PL; blog oparty na własnym systemie blogowym

Gdzie NIE zakładać bloga?

 • Blox.pl www.blox.pl - właścicielem serwisu jest Gazeta.pl; uwaga: ODRADZAM zakładanie bloga w tym serwisie, ponieważ blox.pl blokuje/usuwa blogi, które według administratorów są mało wartościowe - pewnego dnia Twój blog może po prostu przestać działać, a treści zostaną usunięte bez podania przyczyny

Każdy z powyższych serwisów to dobre rozwiązanie dla użytkowników posiadających podstawowe wymagania. Platformy umożliwiają publikowanie wpisów (w tym dodawanie zdjęć), zmianę wyglądu (w sposób ograniczony), tworzenie kategorii wpisów i tagowanie. Są to dobre rozwiązania dla tych, którzy chcą na szybko i bezpłatnie założyć swojego bloga.

Jak się zakłada bloga? Każda z powyższych platform ma intuicyjną rejestrację - może poza Blogspotem. Nie da się założyć bloga bez rejestracji. Aby stworzyć bloga na Blogspocie trzeba zalogować się na konto Google (o ile takie posiadamy) lub założyć nowe konto ("Zarejestruj się"). W przypadku serwisu WordPress.com należy kliknąć "Pierwsze kroki". W pozostałych przypadkach szukamy na stronie głównej i klikamy "Załóż bloga".

Profesjonalny blog na własnym serwerze

Jeżeli chcemy założyć profesjonalnego firmowego bloga lub swojego prywatnego bloga traktujemy poważnie, chcemy go dowolnie zmieniać (w tym wygląd i funkcje) i rozważamy w przyszłości zarabianie na nim, to najlepszym rozwiązaniem będzie blog na własnej domenie i serwerze. Blog na darmowej platformie to liczne ograniczenia, a także mniejszy prestiż. Natomiast strona www na własnym serwerze to dowolność w jej modyfikacji - wygląd, dodawanie nowych funkcjonalności, niezliczone dodatki. Więc jeśli ktoś zapytałby mnie gdzie najlepiej założyć bloga, to odpowiedziałbym mu: "u siebie" - na własnym serwerze i pod własną domeną. Wiążą się z tym takie inwestycje jak wykupienie domeny (adresu internetowego bloga) i hosting bloga (miejsce na serwerze, do którego mamy pełny dostęp). Orientacyjny średni koszt tego to: domena .pl 100 zł + hosting 60 zł - wychodzi 160 zł brutto ROCZNIE. Nie jest to duża kwota, jeśli planujemy prowadzić bloga profesjonalnie. Jeśli chcemy założyć bloga firmowego i firma posiada stronę www to dobrą alternatywą będzie zintegrowanie bloga ze stroną firmową. Blog można utworzyć na subdomenie strony lub w podkatalogu domeny głównej. Znika tutaj problem nowej domeny i wykupywania dodatkowego hostingu.

Blog na WordPress

Jeśli zakładamy bloga na własnym serwerze polecam założyć bloga na WordPress. Jest to system zarządzania treścią idealnie nadający się pod blogi, a do tego jest bardzo dobrze zoptymalizowany pod wyszukiwarki internetowe. Blogi takie są przyjazne jeśli chodzi o pozycjonowanie.

UWAGA: system zarządzania treścią WordPress dostępny do pobrania to nie to samo, co wymieniony kilka akapitów wyżej darmowy serwis blogowy WordPress.com. WordPress to skrypt (system zarządzania treścią, CMS), który można ściągnąć i zainstalować na własnym serwerze, natomiast WordPress.com to portal internetowy, który umożliwia założenie bloga na subdomenie .wordpress.com. W tej części artykułu omawiam skrypt WordPress.

Wymagania techniczne Wordpressa w najnowszej wersji 3.5.1 (w momencie pisania tego artykułu jest to ostatnia wersja):

 • PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej,
 • MySQL w wersji 5.0 lub nowszej.

Takie wymagania spełnia większość polskich hostingów stron i ze znalezieniem odpowiedniego nie ma problemu. Po intuicyjnej instalacji WordPress jest gotowy do użycia i posiada mnóstwo praktycznych funkcjonalności. Niektóre z nich:

 • dowolna zmiana skórki (wyglądu) bloga - w system wbudowana jest automatyczna wyszukiwarka z gotowymi darmowymi szablonami, a instalacja jest niezwykle łatwa,
 • tworzenie wpisów i dodawanie ich do własnych kategorii,
 • możliwość komentowania wpisów,
 • możliwość rejestracji czytelników - zakładanie własnych profili; dodatkowo użytkownicy mogą również publikować własne treści,
 • dodawanie zdjęć do wpisów,
 • tagowanie wpisów,
 • instalacje wtyczek - jest ich niezliczona liczba, a instalacja przebiega analogicznie do instalacji szablonów. Wtyczki umożlwiają rozbudowanie strony internetowej o praktycznie dowolną funkcjonalność.

Skrypt WordPressa jest w pełni darmowy i w polskiej wersji językowej można go bezpłatnie pobrać ze strony pl.wordpress.org, która jest oficjalną stroną projektu.

Pomysły na bloga:

 • blog kulinarny, o gotowaniu
 • blog o modzie, o kosmetykach, o makijażu
 • blog turystyczny, o podróżach
 • blog o muzyce (np. o ulubionym zespole lub gatunku muzycznym)
 • blog o książkach
 • dziennik (blog pamiętnik, tylko dla siebie)
 • blog z plotkami o celebrytach
 • blog o zdrowiu
 • blog o odchudzaniu, o diecie, o zdrowym odżywianiu
 • blog z poradami (np. porady biznesowe, towarzyskie, finansowe)
 • blog filmowy, z recenzjami filmów lub seriali
 • fotoblog
 • blog o zwięrzetach (o kotach, psach, chomikach, koniach)
 • blog o hobby (np. o kolekcjonowaniu monet, o architekturze, o bieganiu, o ekologii, o fotografii, o grach komputerowych, o uprawianiu ogrodu)

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 03-06-2013

Powrót do strony głównej bloga »