Blog

Jak usunąć swoje nazwisko z Google?

Jeszcze jakiś czas temu nie było możliwości usunięcia prywatnych danych z wyszukiwarki Google. Nadużycia w internecie mają miejsce dość często i wydawało się to dość frustrujące, kiedy osoba prywatna znajdowała swoje nazwisko w wyszukiwarce Google w krępującym lub wręcz nielegalnym kontekście. Jednak w maju 2014 pojawiła się taka możliwość, a powodem tego był wyrok Trybunału Europejskiego. Jego zdaniem wyszukiwarka Google może być traktowana jako administrator danych osobowych, ponieważ odpowiada za te dane w swoich wynikach wyszukiwania. Konsekwencją tego jest wprowadzenie przez Google możliwości usunięcia wyników na temat osoby.

Aby usunąć nazwisko z wyszukiwarki Google należy przejść pod ten adres: https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch

Powyższa strona zawiera formularz usunięcia danych osobowych z wyszukiwarki Google. Aby wniosek został uwzględniony musi zostać prawidłowo wypełniony: niezbędne są takie dane jak: imię, nazwisko, kontaktowy adres e-mail, linki powiązane z nazwiskiem (czyli adresy z wyników wyszukiwania, które chcemy usunąć) oraz kopię ważnego dokumentu potwierdzającą tożsamość.

Zgodnie z informacjami od Google każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie, więc czas oczekiwania na uwzględnienie może być dość długi. Google informuje, że formularz ten jest pierwszym z pomysłów i wkrótce mają pojawić się inne rozwiązania na usunięcie nazwiska i innych prywatnych danych osobowych z wyników wyszukiwania Google.

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 18-06-2014

Powrót do strony głównej bloga »