Blog

Różne wyniki wyszukiwania w Google

Czy jest możliwe, że na to samo zapytanie Google wyświetla różne wyniki dla dwóch różnych komputerów? Jak najbardziej. Osoby korzystające z wyszukiwarki w tym samym momencie mogą otrzymać różne wyniki wyszukiwania dla identycznego zapytania. Strony mogą mieć różne pozycje - mogą być to niewielkie różnice w kolejności (1-2 pozycje) lub dość spore (np. 20 pozycji). Nie zawsze ma to miejsce, ale zdarza się i często osoby monitorujące swoją witrynę w Google nie wiedzą dlaczego tak się dzieje.

Istnieją co najmniej trzy przyczyny różnych wyników wyszukiwania:

  • personalizowane wyniki w oparciu o historię wyszukiwania - historia online
  • ustawienia lokalizacji
  • wyniki wyszukiwania Google pobierane są z różnych Data Center

Historia online Google

Google wykorzystuje zebrane informacje o wcześniejszych wyszukiwaniach i klikniętych wynikach w postaci historii online. Historia online dostępna jest dla użytkowników zalogowanych do konta Google (np. Gmail lub YouTube) oraz dla niezalogowanych i jest ona w obu przypadkach domyślnie włączona. Na kształt wyników wyszukiwania wpływ mają wcześniej kliknięte odnośniki. Przykładowo jeśli użytkownik kiedyś kliknął w adres strony w wynikach Google (wszedł na jakąś stronę z wyszukiwarki), to przy kolejnych wyszukiwaniach strona ta na liście wyników wyszukiwania może wyświetlać się wyżej (tylko dla tej osoby). Aby zobaczyć wyniki wyszukiwania Google bez wpływu historii online w części przypadków wystarczy wylogować się z konta Google lub wyłączyć historię wyszukiwania w ustawieniach konta Google. Jednak 100% pewności da usunięcie ciasteczek (cookies) lub (co jest dużo prostsze) wyszukiwanie w trybie prywatnym przeglądarki. W różnych przeglądarkach różnie się to nazywa: tryb prywatny (Firefox, Opera), incognito (Chrome). W tym trybie przeglądarka nie korzysta z zapisanych wcześniej ciasteczek i ich nie zapisuje. Wyszukanie w trybie prywatnym (incognito) wyświetli wyniki, na które na pewno wpływu nie miała historia wyszukiwania.

Ustawienia lokalizacji

Dzięki geolokalizacji osobom znajdującym się w różnych rejonach geograficznych Polski, Google prezentuje różne wyniki wyszukiwania na pierwszej stronie. Google automatycznie wykrywa lokalizację użytkownika na podstawie numeru IP, z którego łączy się osoba korzystająca z wyszukiwarki. Na podstawie informacji o lokalizacji użytkownika wyszukiwarka serwuje bardziej lokalne strony - dotyczy to lokalnych firm. Przykładowo jeśli fraza to "dentysta", Google korzystając z geolokalizacji na pierwszej stronie dorzuci strony z Twojego regionu lub miasta. W rezultacie osoby z innej części Polski zobaczą zupełnie inne strony w wynikach Google.pl.

Jak wyłączyć lokalizację Google?

Aby wyłączyć tę opcję należy w narzędziach wyszukiwania zmienić miasto na "Polska" (przykład poniżej): kliknąć na "Narzędzia wyszukiwania" pod polem wyszukiwania, w puste pole wpisać Polska i wcisnąć "Ustaw". Dzięki temu wyszukiwarka nie będzie dostosowywała wyników wyszukiwania do aktualnego miejsca pobytu.

Jak zmienić lokalizację w Google

Różne Data Center

Data Center (DC) to serwery Google. Jest ich bardzo wiele i są one rozmieszczone na całym świecie. Google zapisuje swoje dane na wielu serwerach. W momencie przesłania zapytania, otrzymujemy wyniki wyszukiwania z jednego z serwerów. Mimo iż między serwerami następuje nieustanna wymiana informacji, czasem zdarza się, że wyniki wyszukiwania z jednego serwera mogą się nieznacznie różnić od wyników z innego. Wynika to z faktu, że informacje między serwerami DC przesyłane są z pewnym opóźnieniem czasowym. Skutkiem tego może być sytuacja, w której wyniki wyszukiwania jakie dzisiaj widzi osoba A, osoba B zobaczy dopiero jutro. Co ciekawe wyniki wyszukiwania mogą się różnić nawet na jednym komputerze, ale wywołane w dwóch różnych przeglądarkach (np. Opera i Firefox) - Google zapewne przypisuje DC dla konkretnej grupy przeglądarek. A więc niekoniecznie muszą być to dwa różne komputery czy różne lokalizacje. Różnica pozycji w wynikach wyszukiwania ma więc przyczyny czysto techniczne.

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 04-07-2013

Powrót do strony głównej bloga »