Blog

Jak sprawdzić linki do mojej strony?

Popularność strony internetowej wyrażona może być w linkach prowadzących do strony. Między innymi taki czynnik Google bierze pod uwagę sortując wyniki wyszukiwania. Jeszcze kilka lat temu liczyła się ilość linków - im więcej linków prowadziło do strony, tym lepiej była ona oceniana w oczach algorytmu Google. Jednak to doprowadziło do zjawiska spamowania, tworzenia stron o niskiej jakości tylko po to, aby umieścić na niej linki. Nie bez powodu tak popularne stały się systemy wymiany linków, które pozwalają na umieszczenie linków do strony na dziesiątkach, setkach, a nawet tysiącach innych stron. Popularność od samego początku mają katalogi stron oraz strony typu presell page, czyli blogi, na których umieszczane są artykuły z linkami w treści. Wszystko po to, aby zwiększyć liczbę linków do strony, co przekładało się na wyższe pozycje w wyszukiwarkach na konkretne frazy.

Google jednak stawia na jakość i wszelkie sztuczne linkowanie jest niezgodne z jego zasadami. Od paru już lat stara się walczyć ze stronami, które powstały tylko na potrzeby pozycjonowania. Szczególnie mając tu na celowniku farmy linków, niskiej jakości katalogi stron, precle i strony wspierające systemy wymiany linków, których jedynym celem jest publikowanie linków do pozycjonowanych stron. Linkowanie strony z takich miejsc może spowodować, że strona zostanie ukarana i jej pozycje spadną.

Złe linki do strony i konsekwencje

Właściciele stron www zlecając pozycjonowanie strony nie wiedzą, jakie metody linkowania będą stosowane. Bardzo często nie wiedzą, że nieodpowiednie pozycjonowanie strony może doprowadzić do zmniejszenia widoczności ich strony w Google. W skrajnych przypadkach strona może zostać zupełnie usunięta z wyszukiwarki, a jej odnalezienie nie będzie możliwe (strona zostaje zbanowana). Nie winię tutaj właścicieli stron, oni zwyczajnie ufają, że firma wykona swoją usługę na wysokim poziomie. Niestety, decyzja o wyborze firmy, która wykona pozycjonowanie, często podejmowana jest na podstawie ceny. Nieuczciwe firmy pozycjonerskie istnieją i często zaniżają ceny tylko po to, aby zyskać nowego klienta. Dopiero w momencie, kiedy dzieje się najgorsze (ban strony w Google) przychodzi refleksja. Są oczywiście przypadki, że firma jest naciskana, żeby stronę jak najszybciej wypozycjonować. To również jest przyczyna banów.

Warto mieć oko na to ile i jakie linki prowadzą do strony. Ci świadomi właściciele stron, bardzo często już po przejściach związanych z banem lub filtrem w Google, pytają pozycjonera jakie linki prowadzą do mojej strony? Kto linkuje do mojej strony? Czy to nie zaszkodzi? Istnieją sposoby na sprawdzenie linków: ich liczby i dokładnych adresów źródeł linków. Dane te są niezbędne przy analizie pozycjonowania - audycie seo.

Jak sprawdzić, ile linków prowadzi do mojej strony?

Jest kilka ogólnodostępnych narzędzi, które można wykorzystać, żeby sprawdzić jakie linki prowadzą do strony:

 • Narzędzia Google dla webmasterów
  Jest to darmowe narzędzie dostępne dla każdego właściciela strony. Za jego pomocą sprawdzisz linki do swojej strony. Konieczne jest zweryfikowanie własności strony, które nie jest trudne - instrukcję znajdziesz przy dodawaniu strony w narzędziu.
  Adres strony: www.google.com/webmasters/tools/?hl=pl
 • Ahrefs
  Płatne narzędzie. Za jego pomocą sprawdzisz linki do każdej strony internetowej. Oprócz liczby linków i ich źródeł narzędzie udostępnia mnóstwo innych danych o stronie linkowanej i stronach linkujących. Narzędzie umożliwia bezpłatnie wyświetlić kilka podstawowych informacji o stronie internetowej, w tym liczba linków.
  Adres strony: ahrefs.com
 • Majestic SEO
  Kolejne płatne narzędzie. Jest to kolejne profesjonalne narzędzie, które wyświetli nie tylko liczbę linków i źródła linków, ale wiele innych informacji o stronie www, np. anchory linków, udział linków nofollow we wszystkich linkach prowadzących do strony, itp. Narzędzie umożliwia bezpłatnie wyświetlić kilka podstawowych informacji o stronie internetowej, w tym liczba linków.
  Adres strony: www.majesticseo.com

Są to najpopularniejsze obecnie narzędzia do sprawdzania linków, z których sam korzystam. Należy mieć na uwadze, że każde narzędzie jest inne. Liczba linków i ich źródła mogą się różnić w każdym z nich. Analizując linki warto zajrzeć przynajmniej do dwóch z nich. Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie narzędzia pokazują te linki, o których posiadają informacje w swoich bazach danych, więc listy nie będą identyczne. Wszystko zależy od możliwości technicznych danego dostawcy. Ahrefs i Majestic SEO w bardzo przejrzysty sposób pokazują informacje na temat strony internetowej: całkowitą liczbę linków, liczbę linkujących domen, liczby różnych ip serwerów, anchory i słowa kluczowe linków, a także własne wskaźniki obliczone na podstawie posiadanych danych (np. Majestic Trust Flow, Ahrefs Domain Rank), które mniej lub bardziej trafnie mogą scharakteryzować profil linków. Zarówno w Narzędziach Google dla webmasterów, w Ahrefs i Majestic SEO listę linków można wyeksportować i poddać dalszej analizie.

Na co zwracać uwagę?

Szczególnie na linkujące strony, które charakteryzuje duża liczba linków wychodzących do innych stron, z małą ilością oryginalnej treści. Takie strony traktowane są przez Google jako złe źródła i mogą zaszkodzić Twojej stronie. Przeglądając stronę linkującą należy zadać pytanie: czy powstała ona dla człowieka (ma interesującą treść), czy tylko pod linki?

Autor: Piotr Baran
Wpis dodano 28-02-2014

Powrót do strony głównej bloga »